Muhakeme Testi (MT)

15.02.2023
474
Muhakeme Testi (MT)

Muhakeme Testinin Tanımı

Bu test görsel olarak bazı geometrik şekiller kullanılarak sürücünün muhakeme yeteneğini ölçmeyi ve değerlendirmeyi hedeflemektedir.

Trafikte sürücülerin muhakeme yeteneği oldukça önem arz etmektedir. Sürücüler görsel olayları negatif durumlarda bile bilişsel olarak tamamlamaları gerekmektedir.

 Örnek verecek olursa, sisli veya yoğun yağışlı bir havada araç kullandığınızı düşünün. Bu durumda çevre görüşünüz kısıtlı olacaktır.

Buna rağmen sizin muhakeme yeteneğiniz sağlıklı çalışıyorsa beyniniz bilişsel olarak şekiller tamamlayacak ve buna göre sürüş gerçekleştireceksiniz.

-Testin Uygulanması

Burada sürücünün yapması gereken, örnek şekilde gösterilen yönergeler doğrultusunda doğru cevabı bulmaktır.

Yukarıdaki örnekte bazı şekiller görmektesiniz. Bu şekiller belirli mantık ve düzen içerisinde olmaktadır. Burada sürücünün yapması gereken, örnekte verilen şeklin mantığını kavrayıp, muhakeme ederek aynısını sorulan şekle uygulamaktır.

Bu şekilde 25 adet görsel soru karşınıza çıkacak ve bu muhakeme doğrultusunda bunları cevaplamanız beklenecektir.

Testin süresi adayın testteki performansına göre değişiklik göstermektedir. En erken 4 dakikada test bitmektedir. Test bitiminde ‘Devam’ tuşuna basarak bir sonraki teste geçmeniz gerekmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copyright (©) 2022 - Destek - BurHOST