Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Psikoteknik Belgesi Hakkında En Çok Merak Edilenler

Psikoteknik Belgesi Nedir ?

Psikoteknik belgesi, tüm ticari araç sürücülerinin almasının zorunlu olduğu bir belgedir. Yeni düzenlenen kanunlara göre Psikoteknik Belgesi bulunmayan ticari araç sürücülerine, trafikte polisler tarafından tespiti sağlandığında 3584 TL para cezası işlemi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra aracın bağlanması ve trafikten men edilmesi gibi yaptırımlarda uygulanabilmektedir.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır ?

Psikoteknik belgesi almak için 1 saat süren bir teste girmeniz gerekmektedir. Bu test 1 saat boyunca kamerayla kaydedilmektedir ve sağlık bakanlığı tarafından bu kayıtlar denetime tabi tutulmaktadır. Uzman Psikolog eşliğinde 1 saat süren testte Dikkat,Muhakeme,Çevresel Görüş,Refkles gibi birçok beceriniz ölçülmektedir. Psikoteknik testi araç simülasyonuna benzer bir makinede yapılmaktadır. Makinede 1 direksiyon, direksiyonun üzerinde 2 düğme, 2 pedal ve 2 kapı bulunmaktadır. Cihazın ekranı ise dokunmatiktir. Her testte size öncesinde bir deneme testi yaptırıp, testin mantığını kavramanızı sağlayarak asıl teste almaktadır. Cihaz sizi yanlış yaptığınız durumlarda sesli bir şekilde ikaz ederek, doğrusunu nasıl yapacağınızı göstermektedir. Uzman Psikolog kontrolünde olan testin sürecinde, anlamadığınız veya takıldığınız bir durum olduğu takdirde Uzman Psikologdan yardım isteyebilirsiniz. 1 saat sürenin sonuna gelindiğinde ise test sonucunuz YETERLİ/YETERSİZ olarak cihazdaki DOĞRU/YANLIŞ oranlarınıza göre belirlenmektedir. Psikoteknik Belgeniz hazırlandıktan sonra, bunu bir PSİKİYATRİ DOKTORUNA imzalatmanız gerekmektedir. Psikolog ve Psikiyatrist tarafından imzalanan raporlar E-Devlet sistemine kayıt olarak, herhangi bir polis kontrolünde ehliyetinizi ibraz ettiğinizde polis tarafından TC KİMLİK NO’nuz sorgulandığında gözükmektedir. DİKKAT! Psikoteknik Değerlendirme Merkezinden aldığınız testi EN GEÇ 45 GÜN İÇİNDE PSİKİYATRİ DOKTORUNA ONAYLATMANIZ GEREKMETEDİR. ONAYLATILMAYAN RAPORLAR SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN GEÇERSİZ SAYILMAKTADIR.

Psikoteknik Belgesi İçin Gerekli Evraklar ?

Ticari araç kullanmak amaçlı Psikoteknik Belgesi almak için; EHLİYET KİMLİK VESİKALIK FOTOĞRAF (Fotoğrafınız kurumumuz tarafından çekilmektedir.) Alkol, uyuşturucu madde, drift, stajyer sürücü ehliyet iptali vb. durumlarda Psikoteknik Belgesi almak için; CEZA TUTANAĞI KİMLİK VESİKALIK FOTOĞRAF (Fotoğrafınız kurumumuz tarafından çekilmektedir.)

Psikoteknik Testi Nasıl Yapılır ?

Psikoteknik Testi 12 ana testten oluşmaktadır. Bu testler soru cevap veya yazılı sınav şeklinde olmaz. Örneğin; cihaz size bir trafik işareti gösterir ve bunun aynısını seçenekler arasında bulup işaretlemenizi ister. Bir diğer testte ise trafik içinde çekilmiş görüntüler bulunmaktadır ve cihaz size bu görüntülerdeki sürücülerin hatalarını bulup direksiyon üzerindeki düğmeye basmanızı söyler. Genel olarak şöförlerin Dikkat, Muhakeme, Çevresel Görüş ve Refleks gibi becerilerini ölçmektedir.

Psikoteknik Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir ?

Psikoteknik belgesi alındığı günden itibaren 5 sene geçerli olmaktadır. 5 senenin sonunda geçerliliği bitmektedir ve yenilenmesi gerekmektedir. Şöförler arasında bilinen en büyük yanlışlardan biri; psikoteknik belgesinin 1 kere alındığında sürekli geçerli olacağının sanılmasıdır. Psikoteknik belgesinin her 5 senede bir yenilenmesinin sebebi; Şöförlerin yaşının ve psikolojik durumlarının, algı,refleks,muhakeme gibi becerilerini etkilediğinden bunların düzenli aralıklarla kontrolünü sağlamak hedeflenmektedir.

Psikoteknik Testinde Kaç Soru Var ?

Psikoteknik testi; yazılı, soru-cevap testi gibi bir test değildir. Şöförlerin en büyük yanılgısı ehliyet veya SRC sınavında olduğu gibi soru çözeceklerini zannetmeleridir. Psikoteknik testinde testler soru-cevap şeklinde olmamaktadır. Bu testte şöförlerin becerileri ve görsel, işitsel duyuları test edildiği için genellikle testler görsel ve işitsel şekilde ilerlemektedir. Bunlara birkaç örnek verecek olursak; -Testte size bir trafik işareti gösterilir ve aşağıdaki işaretler arasından aynısını bulup ekrana dokunarak işaretlemenizi ister. Bir diğer örnek olarak ise; -Trafik içi çekilmiş video oynatılır ve burada sizden; araç hatalarını gördüğünüzde direksiyonun üzerindeki düğmeye basmanız istenir. Hatalar genellikle makas atma, sinyalsiz şerit değiştirme, sinyalsiz dönüş yapma, dönüş yapılamayacak yerlerden dönüş yapmaya çalışmak ve kırmızı ışıkta geçmek gibi basit trafik hatalarıdır. Bunun gibi toplamda 12 adet test olmaktadır ve bunlarda size klasik yazılı bir sınav gibi soru sorulmamaktadır.

Psikoteknik Testi Zor Mu ?

Psikoteknik testinin zorluğu her bireye göre değişmektedir. Kişilerin eğitim durumları bile bu sorunun cevabını etkilemektedir. Araba simülasyonuna benzer test makinesine adayların; yaş,cinsiyet ve eğitim durumu gibi bilgileri işlenerek kayıt alınır. Örneğin; Bir adayın eğitim seviyesi ilkokul olsun, diğer adayında eğitim seviyesi üniversite olsun, bu durumda testte çıkan soruların zorluğu ve yanlış yanıt yüzdesi değişiklik gösterecektir. Diğer başlıkta bahsettiğimiz test olan trafik işaretini bulma testinde; ilkokul mezunu adaya daha fazla yanlış cevap hakkı verilirken, üniversite mezunu adaya daha az yanlış cevap hakkı verilmektedir. Yaşı 50 ve üstü olan adayla 50 altı olan adayın düğmeye basma hızları, görme ve algılama süreleri değişiklik göstereceğinden burada da kişinin yaşına göre değerlendirme yapılmaktadır. Bu yüzden psikoteknik testinin zorluğu ve kolaylığı kişiden kişiye göre değişmektedir. Bu konuda teste girdiğiniz merkezimizde Uzman Psikolog eşliğinde, test sırasında takıldığınız veya anlayamadığınız yerlerde birebir yardım alabilirsiniz.

Psikoteknik Testinde Kalan Oluyor Mu ?

Psikoteknik testi klasik bir sınav gibi düşünülmemelidir. Burada adaylara bir not veya puan verilmemektedir. Ehliyet veya SRC sınavında 100 üzerinden 70 geçerli not sayılır ve 70 alanın sınavı geçtiği belirlenir. Psikoteknik testinde böyle bir puanlama veya geçer not söz konusu değildir. Buradaki testlerde adayların becerileri ölçüldüğü için YETERLİ/YETERSİZ olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu YETERLİ/YETERSİZ ise sorulara cevap verme hızı, doğru-yanlış yüzdesi gibi birçok parametrenin hesaplanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Örnek verelim; Bir aday psikoteknik testinden YETERSİZ sonuç aldı ve bu sonuçla Psikiyatri Doktoruna gitti. Psikiyatri doktoru da adayın YETERSİZ olan test sonucunda değerlendirmede bulundu. Psikiyatri Doktoru rapora YETERLİ kanaatı getirirse rapor sonucu YETERLİ olarak E-Devlet’e işlenmektedir. Psikoteknik Testinizin YETERSİZ olması, sizin Psikoteknik Belgesi alamayacağınız anlamına gelmemektedir. Bunun yanı sıra psikoteknik testinde kalma oranları merkezimide %1’den daha az olmaktadır.

Psikoteknik Belgemin Süresinin Bitip Bitmediğini Nasıl Anlarım ?

https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-psikoteknik-degerlendirme-raporlari-sorgulama yukarıdaki bağlantıya giderek E-Devlet üzerinden Psikoteknik Belgenizi sorgulatabilirsiniz. Belgenizin gözükmediği durumlarda süresi dolmuştur ve yenilemeniz gerekmektedir.

Psikoteknik Belgemin Süresi Dolmuş Ne Yapmalıyım ?

Psikoteknik Belgesinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Her 5 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir. Merkezimizle iletişime geçerek randevu oluşturabilir, 1 saat içinde Sağlık Bakanlığı ve E-Devlet onaylı Psikoteknik Belgenizi hızlıca alabilirsiniz.

Psikoteknik Kartını Ne Zaman Alırım ?

1 OCAK 2018 tarihinden sonra alınan Psikoteknik Belgeleri direkt olarak E-Devlet üzerine işlenmektedir. Ekstra olarak bir kart taşımanıza gerek yoktur. Polisler ehliyetinizdeki T.C kimlik numaranızı sorgulattığında raporunuzu görmektedir.

Psikoteknik Belgesi Kaç Günde Çıkar ?

Psikoteknik Belgenizi teste girdiğiniz gün alabilirsiniz. 1 saat süren testin sonucunda psikolog E-Rapor üzerinden belgenizi oluşturur ve imzalar. Sürecin devamında belgenizi Psikiyatri Hekimine imzalatarak işlemleri tamamlamış olursunuz. Merkezimize gelerek aynı gün içinde Psikoteknik Belgenizi hızlıca alabilirsiniz.

Psikoteknik Testine Girmeden Psikoteknik Belgesi Alamaz Mıyım ?

Psikoteknik Testine girmeden aldığınız belgeler, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde tespit edildiği takdirde belgeniz iptal edilir. Size teste girmeden rapor verdiğini söyleyen kurumlara itibar etmeyin. Hem paranızı hem zamanınızı boşa harcamayın.

Psikoteknik Belgem E-Devlette Gözükmüyor ?

Bunun birden fazla sebebi olabilir. Bunlara örnek vermek gerekirse; Aldığınız Psikoteknik Belgenizin geçerlilik süresi (beş yıl) dolmuş olabilir. Aldığınız Psikoteknik Belgesini Sağlık Bakanlığı sürece uygun olmayan durum tespit ederek iptal etmiş olabilir. Aldığınız Psikoteknik Belgesini 45 gün içinde Psikiyatri Hekimine imzalatmadığınız durumlarda geçersiz sayılır ve Psikoteknik Belgesi iptal edilir. Bunların yanında bazı durumlarda Psikoteknik Belgeleri E-Devlet üzerinden E-Nabıza taşınabilmektedir. Yukarıdaki süreçlerin hiçbirinin olmadığını düşünüyorsanız E-Nabız sisteminden belgenizi kontrol edebilirsiniz.

Psikoteknik Belgem Olmadan Ticari Araç Kullanamaz Mıyım ?

Psikoteknik Belgeniz olmadan ticari araç kullanmanız durumunda 3584 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

Psikoteknik Kursuna Nasıl Kayıt Yapılır ?

Bunun için merkezimizden kendinize uygun bir tarih ve saatte randevu almanız gerekmektedir. Gelirken yanınızda; kimlik ve ehliyetinizi getirmeniz gerekmektedir. Randevu saatinden itibaren, 1 saat süren Psikoteknik Testine girerek belgenizi alabilirsiniz.

Psikoteknik Kursuna Nasıl Kayıt Yapılır ?

Bunun için merkezimizden kendinize uygun bir tarih ve saatte randevu almanız gerekmektedir. Gelirken yanınızda; kimlik ve ehliyetinizi getirmeniz gerekmektedir. Randevu saatinden itibaren, 1 saat süren Psikoteknik Testine girerek belgenizi alabilirsiniz.

Teste Girmeden Psikoteknik Belgesi Alınır Mı ?

Tüm illerdeki Psikoteknik Merkezleri, Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışmaktadır. 6 ayda bir denetime tabi tutulan kurumlarda, teste girilmeden verilen raporlar Sağlık Bakanlığı tarafından sorgusuz sualsiz direkt olarak iptal edilir. Aday 6 ay bir daha rapor alamaz ve kuruma kapatma cezası uygulanır.

Teste Benim Yerime Başkası Girse Olmaz Mı ?

Kullanılan test cihazlarında, sizin anlık olarak fotoğrafınızı çeken bir kamera bulunmaktadır. Bunun yanı sıra odanın üst köşesinde de herhangi bir kişi tarafından cevapların söylenip söylenmediğinin kontrolünün sağlanması için de bir kamera bulunmaktadır. Bu iki kamera sizi test süresince yakın ve uzak açılardan çekerek kayıt altına almaktadır. Bu sebeple yerinize başkasının teste girme durumu olanak dışıdır.

Doktora Gitmeme Gerek Var Mı ?

Aldığınız Psikoteknik Test Sonucunu herhangi bir Psikiyatri Hekimine giderek 45 gün içinde onaylatmanız gerekmektedir. Onaylatılmayan raporlar geçersiz sayılmaktadır.

Doktorun Yerine Siz İmzalayamıyor Musunuz ?

Psikoteknik Belgesini girdiğiniz test sonucu olarak kurumumuzdaki Uzman Psikolog imzalar. Bu sürecin devamında bir de Psikiyatri Hekimi tarafından muayene edilmeniz gerekmektedir. Psikolog ve Psikiyatri Hekiminin branşları farklıdır. Bu sebeple doktorun yerine psikolog imza atamaz.

Doktora Ben Gitmesem Siz-Arkadaşım Gitse Olmaz Mı ?

Bu durumlarda Psikiyatri Hekimi direkt olarak teste giren adayın muayenesini talep etmektedir. Bu sebeple sizin yerinize biz veya herhangi bir arkadaşınız doktora giderek muayene olamaz.

Doktor Ne Yapıyor ?

Psikiyatri Hekimi testten çıkan sonuç doğrultusunda adaylara belirli muayeneler yapıyor. Bunlara örnek vermek gerekirse; Kişinin kullandığı ilaçların ruh sağlığını olumsuz etkileyip etkilemediği, geçmişinde veya güncel olarak, uyuşturucu, alkol vb. madde bağımlığının olup olmadığını tespit etmeye çalışıyor.

Doktor İmzalamadan Raporum E-Devlette Görünmez Mi ?

Psikoteknik Belgenizin E-Devlette görünür olması için belgenizi Psikiyatri Hekimine imzalatmanız gerekmektedir. İmzalatılmayan raporlar E-Devlet sisteminde gözükmemektedir.

Sağlık Raporu Almama Gerek Var Mı ?

Psikoteknik Belgesi almak için herhangi bir sağlık raporu almanıza gerek yoktur. Ehliyet ve Kimliğiniz ile gelerek kurumumuzdan 1 saat içinde belgenizi alabilirsiniz.

Kan/Uyuşturucu Testi İstiyor Musunuz ?

Bu testler, Psikoteknik Belgesi almak için istenen testler değildir. Alkolden/Driftten/vb Ehliyetimi Kaptırdım Nasıl Kayıt Yaptıracağım? Bu durumlarda tarafınıza yazılan ceza tutanağı ve kimlik bilgileriniz ile kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Ehliyetim Kayıp Nasıl Kayıt Yapabilirim ?

E-Devlet sistemi üzerinden ehliyet bilgilerinize ulaşılabilmektedir. Merkezimize kimlik bilgileriniz ve E-Devlet şifreniz ile gelerek hızlıca kayıt yaptırabilirsiniz.

Stajyer Ehliyetim İptal Oldu Ne Yapmam Gerekli ?

Bu durumlarda Psikoteknin Belgesi almanız gerekmektedir. Belgenizi aldıktan sonra, yeniden bir sürücü kursuna kayıt olarak ehliyetinizi alabilirsiniz.

Ehliyetim 2. Kez İptal Edildi Ne Yapmam Gerekiyor ?

Ehliyeti 2. Kez alkol uyuşturucu vb. maddelerden iptal edilen sürücülerin Psikoteknik Belgesi alması zorunludur. Bunun yanı sıra SÜDGE’ye kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Bu iki sürecin de tamamlanması durumunda ehliyetinizi geri alabilirsiniz.

1 Saat Teste Girmemiz Gerekiyor Mu Daha Kısa Sürede Alamaz Mıyız ?

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği asgari test saati 1 saat olarak düzenlenmiştir. 1 saat sürenin altında olan testler GEÇERSİZ sayılmaktadır.

Copyright (©) 2022 - Destek - BurHOST