Sürekli Dikkat Testi (SÜDT)

03.02.2023
341
Sürekli Dikkat Testi (SÜDT)

Sürekli Dikkat Testinin Tanımı

Bu test sürücünün sürekli dikkatini ölçmeye yaramaktadır. Sürücünün odak kapasitesini ve dikkatini toplama ve sürdürme becerisini test eder.

Duyu organlarımız çevreden gelen birçok görsel ve işitsel uyaranlara maruz kalmaktadır. Bunlar arasında dikkati, odak noktaya yöneltmek ve orada devam ettirmek gerekmektedir. İnsan beyni bu tip uyaranlarla karşılaştığı zaman bir filtreleme yapabilmeli ve dikkatini odaklama becerisine sahip olabilmelidir.

Yapılan araştırmalar trafik kazalarının %25 ila %50 oranında sürücülerin dikkatsizliğinden kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Bu sebeple güvenli sürüş kabiliyeti için en önemli becerilerden biri sürekli dikkat olmaktadır.

-Testin Uygulanması

Testte size örnek bir trafik işareti gösterilir ve sizden bu işaretin aynısını gördüğünüzde işaretlemenizi ister.

1 satırda 1’den fazla aynı işaret bulunmaktadır. Buna dikkat etmeniz ve örnekte verilen trafik işaretinin aynısını bulmanız gerekmektedir. İşareti bulduğunuzda parmağınızla ekrana dokunarak işaretleyebilirsiniz.

Asıl teste geçmeden önce bilgisayar size bir deneme testi yaptıracaktır. Bu deneme testinde, testin amacını ve nasıl yapılacağını kavrayarak asıl teste geçebilirsiniz.

Bu testte dikkat etmeniz gereken en önemli husus, soldan sağa sırasıyla işaretleyerek devam etmektir. Bir satırı atladığınızda veya bir satırın sonundan başladığınızda başa dönerek doğru cevabı işaretleyemezsiniz.

Bu test yaklaşık 2.5 dakika olarak sürmektedir.  Test bitiminde ‘Devam’ tuşuna basarak bir sonraki teste geçmeniz gerekmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copyright (©) 2022 - Destek - BurHOST