Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır ?

02.01.2023
987
Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır ?

Psikoteknik belgesi almak için 1 saat süren bir teste girmeniz gerekmektedir. Bu test 1 saat boyunca kamerayla kaydedilmektedir ve sağlık bakanlığı tarafından bu kayıtlar denetime tabi tutulmaktadır.

Uzman Psikolog eşliğinde 1 saat süren testte Dikkat, Muhakeme, Çevresel Görüş, Refkles gibi birçok beceriniz ölçülmektedir. Psikoteknik testi araç simülasyonuna benzer bir makinede yapılmaktadır. Makinede 1 direksiyon, direksiyonun üzerinde 2 düğme, 2 pedal ve 2 kapı bulunmaktadır. Cihazın ekranı ise dokunmatiktir.

Her testte size öncesinde bir deneme testi yaptırıp, testin mantığını kavramanızı sağlayarak asıl teste almaktadır. Cihaz sizi yanlış yaptığınız durumlarda sesli bir şekilde ikaz ederek, doğrusunu nasıl yapacağınızı göstermektedir. Uzman Psikolog kontrolünde olan testin sürecinde, anlamadığınız veya takıldığınız bir durum olduğu takdirde Uzman Psikologdan yardım isteyebilirsiniz.

1 saat sürenin sonuna gelindiğinde ise test sonucunuz YETERLİ/YETERSİZ olarak cihazdaki DOĞRU/YANLIŞ oranlarınıza göre belirlenmektedir. Psikoteknik Belgeniz hazırlandıktan sonra, bunu bir PSİKİYATRİ DOKTORUNA imzalatmanız gerekmektedir. Psikolog ve Psikiyatrist tarafından imzalanan raporlar E-Devlet sistemine kayıt olarak, herhangi bir polis kontrolünde ehliyetinizi ibraz ettiğinizde polis tarafından TC KİMLİK NO’nuz sorgulandığında gözükmektedir.

DİKKAT! Psikoteknik Değerlendirme Merkezinden aldığınız testi EN GEÇ 45 GÜN İÇİNDE PSİKİYATRİ DOKTORUNA ONAYLATMANIZ GEREKMETEDİR. ONAYLATILMAYAN RAPORLAR SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN GEÇERSİZ SAYILMAKTADIR.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copyright (©) 2022 - Destek - BurHOST